Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilmiş əməliyyat tədbirləri nəticəsində İran İslam Respublikasından qaçaqmalçılıq yolu ilə Azərbaycan Respublikasının ərazisinə qanunsuz olaraq narkotik vasitələri daşıyan şəxslər ifşa edilmiş, onlardan ümumilikdə 14 kiloqramdan artıq narkotik vasitə aşkar edilərək götürülmüşdür.
Belə ki, İran İslam Respublikasının vətəndaşı Qəməryan Əli Yusif oğlu, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - Hüseynov Azər Namiq oğlu, Manafov Şakir Babulla oğlu və qeyriləri qabaqcadan əlbir olaraq İran İslam Respublikası ərazisində satış məqsədilə qanunsuz əldə etdikləri külli miqdarda narkotik vasitəni Azərbaycan Respublikasının gömrük sərhədindən gömrük nəzarətindən gizli keçirməklə İrandan Azərbaycana gətirmişlər. Müəyyən edilmişdir ki, qrupun üzvləri arasında əvvəlcədən əldə olunmuş razılığa əsasən Əli Qəməryan və digər İran vətəndaşları külli miqdarda narkotik vasitə olan tiryəki qaçaq yolla Azərbaycan Respublikasına keçirmək məqsədilə İran ərazisində həmin narkotiki kapron materialdan hazırlanmış kanistirin içərisində gizlətmişlər. Əli Qəməryan içərisində narkotik vasitə olan kanistiri özünün idarə etdiyi «VOLVO» markalı avtomobildə gizlədərək qacaq yolla Azərbaycan Respublikasına gətirmiş və Lənkəran rayonunun Pensər kəndi ərazisində qrupun digər üzvü Azər Hüseynova təhvil vermişdir. Əvvəlcədən əldə olunmuş razılığa əsasən Azər Hüseynov içərisində narkotik vasitə olan kanistiri özünün idarə etdiyi «VAZ-2107» markalı avtomobildə daşıyaraq, narkotik vasitələri qrupun digər üzvü Şakir Manafovun yaşadığı Lənkəran şəhərindəki evinin zirzəmisində gizlətmişdir. Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin əməkdaşları tərəfindən Əli Qəməryan, Azər Hüseynov və Şakir Manafov yaxalanmış, sonuncunun evinin zirzəmisinə keçirilmiş baxış nəticəsində içərisində 10 kiloqrama yaxın tiryək olan kapron kanistir aşkar edilərək götürülmüşdür.
Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin digər əməliyyat tədbiri nəticəsində narkotik vasitələrin qanunsuz daşınması ilə məşğul olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Rəşidov Habil Xudaşirin oğlu yaxalanmışdır. Məlum olmuşdur ki, Habil Rəşidov, hazırda şəxsiyyəti istintaqla araşdırılan İran İslam Respublikasının vətəndaşı və qeyriləri qabaqcadan əlbir olaraq satış məqsədilə külli miqdarda narkotik vasitəni qaçaq yolla İrandan Azərbaycana gətirmişlər. Belə ki, Habil Rəşidov 2012-ci ilin fevral ayının əvvəlində İranın Astara şəhərinə getmiş və orada narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsi ilə məşğul olan Məmmədəli adlı İran İslam Respublikasının vətəndaşı ilə cinayət əlaqəsinə girib külli miqdarda tiryəki gizli surətdə Azərbaycana gətirmişdir.
Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin daha bir əməliyyat tədbiri nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Əliyev İbadulla Yadulla oğlu saxlanılmışdır. Müəyyən edilmişdir ki, İbadulla Əliyev, hazırda şəxsiyyəti istintaqla araşdırılan İran İslam Respublikasının Həmid adlı vətəndaşı və qeyriləri qabaqcadan əlbir olaraq külli miqdarda narkotik vasitə olan tiryəki İran İslam Respublikasında satış məqsədilə qanunsuz olaraq əldə etmiş, gizli yolla İrandan Azərbaycana gətirmişlər.
Belə ki, İbadulla Əliyev İran İslam Respublikasının Ərdəbil şəhərində olarkən Həmid adlı iranlı ilə külli miqdarda tiryəkin Azərbaycana qaçaq yolla gətirilməsi barədə razılaşmışlar. Həmin iranlı tiryəkin qaçaq yolla keçirilməsi müqabilində İbadulla Əliyevlə 1.000 ABŞ dolları və əlaqə üçün 1 ədəd mobil telefon vermişdir. İbadulla Əliyev Azərbaycana qayıtdıqdan bir neçə gün sonra Biləsuvar rayonunun Səmədabad kəndinin yaxınlığında hazırda şəxsiyyəti istintaqla araşdırılan digər iranlı ilə görüşüb İrandan gizli yolla göndərilmış narkotik vasitə olan tiryəki ondan təhvil almışdır. Lakin İbadulla Əliyev yaxalanmış və baxış zamanı 3 kiloqramdan artıq tiryək aşkar edilərək götürülmüşdür.
Həyata keçirilmiş növbəti əməliyyat tədbiri nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı İmanov Ayaz Musa oğlu saxlanılmışdır. Belə ki, Ayaz İmanov hazırda şəxsiyyəti istintaqla araşdırılan İran İslam Respublikasının Cəmşid adlı vətəndaşı ilə qabaqcadan əlbir olaraq İranda əldə etdikləri külli miqdarda heroini qaçaq yolla Azərbaycana gətirmişlər. Müəyyən edilmişdir ki, Ayaz İmanov İranın Ərdəbil şəhərində olarkən tanışı Cəmşidlə satış məqsədilə külli miqdarda narkotik vasitənin əldə edilərək gizli yolla İrandan Azərbaycana gətirilməsinə dair razılığa gəlmişlər. Bundan sonra Ayaz İmanov Cəmşid tərəfindən Azərbaycana qaçaq yolla gətirilməsi təşkil olunmuş həmin heroini əvvəlcədən razılaşdırılmış, yəni Bakı şəhərinin Balaxanı qəsəbəsində fəaliyyətsiz zavodun yaxınlığındakı gizli yerdən götürmüşdür. Lakin Ayaz İmanov yaxalanmış və keçirilmiş baxış zamanı ondan 1 kiloqram 217,2 qram heroin aşkar edilərək götürülmüşdür.
Bütün faktlarla bağlı Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi İstintaq Baş İdarəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 206.3.2-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən narkotik vasitələrin qaçaqmalçılığı), 234.4.1-ci və 234.4.3-cü(qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən külli miqdarda narkotik vasitələri əldə etmə, daşıma, saxlama və ya satma)maddələri ilə cinayət işləri başlanılmışdır. Adları cəkilən şəxslər təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunaraq barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Гражданин Ирана Гамариан Али Юсиф оглу, граждане Азербайджана – Гусейнов Азер Намиг оглу, Манафов Шакир Бабулла оглу и др., войдя в предварительный сговор, привезли контрабандным путем в Азербайджан большое количество наркотических средств, незаконно приобретенных в Иране с целью продажи.
Выяснилось, что согласно предварительному соглашению между членами группы, Али Гамариан и другие граждане Ирана спрятали в капроновой канистре опиум с целью его перевозки незаконным путем в Азербайджанскую Республику. Али Гамариан спрятал канистру с наркотиками в своем автомобиле «Вольво» и незаконным путем доставил в Азербайджанскую Республику, где и передал ее другому члену группы Азеру Гусейнову на территории села Пенсер Лянкяранского района. Согласно предварительному соглашению А.Гусейнов привез канистру с наркотиками на своем автомобиле марки «ВАЗ-2107» к другому члену группы Шакиру Манафову, после чего они спрятали канистру в подвале его дома в городе Лянкяран.
Сотрудники МНБ задержали Али Гамариана, Азера Гусейнова и Шакира Манафова, в результате осмотра подвала дома была найдена и изъята канистра, внутри которой имелось до 10 кг опиума.
В результате другого оперативного мероприятия МНБ задержан гражданин Азербайджанской Республики Рашидов Габиль Худаширин оглу, занимавшийся незаконной перевозкой наркотических средств. Стало известно, что Габиль Рашидов, некий гражданин Исламской Республики Иран, личность которого в данный момент устанавливается следствием, и другие по предварительному сговору контрабандным путем завезли из Ирана в Азербайджан большое количество наркотических средств с целью продажи. Так, Габиль Рашидов в начале февраля 2012 года отправился в иранский город Астара, вошел там в преступную связь с гражданином Исламской Республики Иран по имени Мамедали, занимавшимся незаконным оборотом наркотических средств, нелегально завез в Азербайджан большое количество опиума.
В результате еще одного оперативного мероприятия МНБ задержан гражданин Азербайджана Алиев Ибадулла Ядулла оглу. Было установлено, что Ибадулла Алиев, некий гражданин Ирана по имени Гамид, личность которого в данный момент устанавливается следствием, и другие по предварительному сговору с целью продажи незаконно приобрели в Иране большое количество опиума, нелегально завезли его из Ирана в Азербайджан.
Так, Ибадулла Алиев, будучи в иранском городе Ардебиле, договорился с иранцем по имени Гамид о доставке из Ирана в Азербайджан контрабандным путем большого количества опиума. Взамен этого вышеназванный иранец дал Ибадулле Алиеву 1000 долларов США и выдал ему один мобильный телефон для связи.
Через несколько дней после возращения Ибадуллы Алиева в Азербайджан он встретился около села Самедабад Билясуварского района с другим иранцем, личность которого сейчас устанавливается, и передал ему доставленные наркотические средства. Однако Ибадулла Алиев был пойман, во время обыска при нем было обнаружено более 2 кг опиума.
Однако Ибадулла Алиев был задержан, и в ходе обыска у него было обнаружено и изъято более 3 кг опиума.
В результате проведенных очередных оперативных мероприятий был задержан гражданин Азербайджанской Республики Иманов Аяз Муса оглу. Аяз Иманов вместе с неким Джамшидом – гражданином Исламской Республики Иран, личность которого устанавливается следствием, войдя с ним в преступный сговор, контрабандным путем перевезли в Азербайджан приобретенное в Иране большое количество героина. Выяснилось, что Аяз Иманов, будучи в иранском городе Ардебиль, договорился со своим знакомым Джамшидом приобрести в большом количестве наркотические средства и тайно перевезти их в Азербайджан с целью сбыта. Затем Аяз Иманов забрал из условленного места близ нефункционирующего завода в поселке Балаханы города Баку наркотики, которые Джамшид нелегально перевез в Азербайджан. Однако Аяз Иманов был задержан, и в ходе обыска у него изъяли 1 кг 217,2 грамма героина.
По всем фактам Главное следственное управление МНБ возбудило уголовные дела по статьям 206.3.2, (контрабанда наркотиков группой лиц по предварительному сговору) 234.4.1 и 234.4.3 (Изготовление, приобретение, хранение, пересылка, перевозка или сбыт в целях незаконного изготовления и переработки наркотических средств по предварительному сговору) УК Азербайджанской Республики. Вышеназванные лица в качестве обвиняемых привлечены к следствию, по решению суда в их отношении принята мера пресечения в виде ареста.