Milli Təhlükəsizlik Heydər Əliyev adına Akademiyasında yerləşən «Şöhrət» muzeyinin açılışı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin iştirakı ilə 2006-cı il mart ayının 27-də keçirilmişdir.
Muzeydə zəngin arxiv materialları, orijinal sənədlər və canlı eksponatların köməyi ilə Ümummilli Liderin mənalı həyatı, xalqımızın, millətimizin rifahına, xoş gələcəyinə yönəldilmiş fəaliyyətinin ayrı-ayrı dövrləri, mərhələləri işıqlandırılmış, hər mərhələ, hər bir tarixi hadisə ilə bağlı Heydər Əliyevin öz sözləri, fikirləri seçilmiş, müdrik, nəsihətamiz kəlamları verilmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin ömür yolunu əks etdirən qiymətli ekspozisiyalar şərti olaraq 3 mərhələni əhatə edir: uşaqlıq və gənclik dövrü; Azərbaycanın təhlükəsizlik orqanlarına və ölkəyə rəhbərlik etdiyi, SSRİ kimi nəhəng bir dövlətinin siyasi olimpində təmsil olunduğu dövr; Müstəqil Azərbaycanın memarı kimi fəaliyyət dövrü.

Opening ceremony of the “Glory” museum established at the Heydar Aliyev Academy of the Ministry of National Security was held on March 27, 2006 with participation of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander in Chief Ilham Aliyev.
The different periods of life and activity of national leader Heydar Aliyev devoted to welfare, prosperity and happy future of the Azerbaijani people are highlighted at the museum on the basis of rich archive materials, original documents and exhibits. Moreover, every period, every historical event is accompanied by Heydar Aliyev’s characteristics given in wise and edifying thoughts. Valuable expositions presented at the museum include into 3 periods: period of childhood and youth; period of service at the Azerbaijani security agencies, a leadership in Republic and activity on political Olympus of the USSR; period of activity as an architect of the independent Azerbaijan.