Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirminci ildönümü haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
2011-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin iyirminci ildönümü tamam olur. Bu illər ərzində demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlətin qurulması xalqımızın tarixi nailiyyətidir.
Hələ ötən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq Azərbaycanın böyük oğlu Heydər Əliyevin strategiyasına uyğun respublikamızda həyata keçirilən genişmiqyaslı proqramlar müasir iqtisadi potensialın formalaşdırılmasına, sosial-mədəni həyatın canlandırılmasına və milli-mənəvi dəyərlərin dirçəldilməsinə yönəldilərək gələcək müstəqilliyimizin təmin olunması üçün zəmin hazırlamışdı. SSRİ-nin süqutunun qaçılmaz şəkil alması onun tərkibinə daxil olan bütün müttəfiq respublikalara müstəqillik əldə etmək imkanı yaratdı. Azərbaycan Respublikası 1991-ci il oktyabrın 18-də qəbul etdiyi “Azərbaycan Respublikasının Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı” ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olduğunu bəyan edərək öz dövlət müstəqilliyini və suverenliyini beynəlxalq aləmə bildirdi. Qısa bir müddətdə dünya birliyi ölkələri və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən tanınmaqla o, beynəlxalq hüququn subyektinə çevrildi. Həmin gün tariximizə dövlət müstəqilliyinin bərpası günü kimi daxil oldu. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin bayrağı, himni və gerbi dövlət atributları kimi qəbul edildi və onun yarandığı 28 may günü Respublika günü kimi qeyd olunmağa başladı.
Müstəqilliyimizin ilk illərindəki hərc-mərclik və xalqımızın maraqlarına zidd siyasət, iqtisadiyyatın zəiflədilməsi və milli sərvətlərin talan edilməsi dərin siyasi və iqtisadi-sosial böhranla nəticələndi. 1993-cü ilin iyun ayından ölkədə formalaşmağa başlayan yeni siyasi kurs vətəndaş müharibəsi təhlükəsini aradan qaldırdı, separatçılıq meyillərinə son qoydu və Heydər Əliyevin dövlət quruculuğu siyasətinin gerçəkləşməsinə gətirib çıxardı.
1994-cü ildə imzalanan “Əsrin müqaviləsi” Azərbaycanın neft strategiyasının reallaşması üçün imkan verdi və Xəzər hövzəsində irimiqyaslı layihələrin uğurla həyata keçirilməsini təmin etdi. 2006-cı ildə Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin, 2007-ci ildə Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin fəaliyyətə başlaması böyük strateji uğur və Azərbaycanın dünya iqtisadiyyatına inteqrasiyası yolunda həlledici amil oldu.
1995-ci ildə müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyasının qəbul edilməsi ilə ölkədə dövlət quruculuğu üçün zəruri hüquqi baza formalaşdı. Ölkəmizin daxili və xarici siyasət konsepsiyası beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq quruldu. Bu illər ərzində Azərbaycanda bütün istiqamətlərdə dövlət quruculuğu prosesi uğurla həyata keçirilmiş, dövlətçilik ənənələri zənginləşdirilmişdir.
Keçid dövrünü başa vuran respublikamız bu gün özünün uzunmüddətli inkişaf strategiyasının istiqamətlərini müəyyən edən bir ölkədir. Azərbaycan dünya miqyasında iqtisadi artım sürətinə görə ön sıralarda gedərək islahatçı ölkə kimi tanınır. Respublikamızda neft və qeyri-neft sektorlarının yüksəlişi, çoxşaxəli iqtisadiyyatın ahəngdar inkişafı təmin olunmuşdur. Ümumi daxili məhsul, büdcə və valyuta ehtiyatları ildən-ilə artmaqdadır. Güclü sahibkarlar sinfi və orta təbəqə yaranır. Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyi təmin olunmuşdur. Yeni infrastruktur formalaşır, beynəlxalq aeroportlar istismara verilir, minlərlə kilometr yol və müasir körpülər salınır. Mühüm sosial əhəmiyyətə malik obyekt olan Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəməri istismara verilmişdir. Tarixi İpək Yolunun bərpası ilə bağlı Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və yeni limanın tikilməsi kimi irimiqyaslı strateji layihələr gerçəkləşdirilir.
Azərbaycanda ordu quruculuğu prosesi böyük uğurla gedir. Silahlı Qüvvələrimizin peşəkar hazırlıq səviyyəsi, maddi-texniki bazası və döyüş qabiliyyəti möhkəmləndirilir. Ölkəmizdə müdafiə sənayesi inkişaf etdirilir, ilk süni peykimizlə bağlı layihə həyata keçirilir. İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əldə olunan nailiyyətlər informasiya cəmiyyətinin qurulması üçün möhkəm zəmin yaradır.
Regionların inkişafı proqramı çərçivəsində böyük nailiyyətlər əldə edilmişdir. Təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və sosial həyatda qazanılan müvəffəqiyyətlərin miqyasının parlaq göstəricisi tikilən yüzlərlə məktəb, yaranan tibb müəssisələri, yeniləşən mədəniyyət ocaqları, muzeylər, parklar, qurulan idman kompleksləri və olimpiya mərkəzləridir. Aparılan quruculuq və abadlıq işləri sayəsində bu gün paytaxtımız yeni görkəm almaqdadır, şəhər və rayonlarımız ildən-ilə gözəlləşir. Ölkəmizin ərzaq təhlükəsizliyi təmin olunmuş, yeni iş yerləri açılaraq yoxsulluğun səviyyəsi bir neçə dəfə azaldılmışdır.
Azərbaycan çoxsaylı uğurlara hələ də yaşadığı Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi şəraitində nail olmuşdur. Beynəlxalq qurumların qəbul etdiyi qərar və qətnamələrə baxmayaraq ölkəmizin ərazi bütövlüyü indiyədək bərpa olunmamışdır. Danışıqlar prosesində Azərbaycanın tələbi ölkəmizin zəbt olunmuş torpaqlarının işğaldan beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində azad olunması və ərazi bütövlüyümüzün bərpa edilməsindən ibarətdir. Bu, Azərbaycanın qəti və dəyişməz mövqeyidir. Hazırda ölkəmizin zəbt olunmuş torpaqlarının işğalına son qoymaqdan daha vacib vəzifəmiz yoxdur.
Münaqişə öz həllini tapana qədər məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsi təmin olunmaqdadır. Bu gün Azərbaycan ərazisində çadır şəhərciyi qalmayıbdır. Məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbələr salınıb, evlər tikilib və bu istiqamətdə görülən işlər davam etdirilir.
İyirmi illik inkişaf yolumuzun ən parlaq nəticəsi ondan ibarətdir ki, bu gün Azərbaycan, sözün əsl mənasında, artıq tam müstəqil ölkədir. Ölkəmizdə gerçəkləşdirilən siyasət daim Azərbaycan xalqının maraqlarına xidmət göstərir.
2010-cu ildə Azərbaycanda Dövlət Bayrağı meydanının açılışı olmuş və dünyanın ən yüksək bayrağı ucaldılmışdır. Bu meydan Azərbaycanın son iyirmi ildə keçdiyi inkişaf yolunun rəmzinə çevrilmişdir.
Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi respublikamızın hər bir vətəndaşı üçün ən böyük sərvətdir. Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmiillik yubileyinin ölkəmizin həyatında müstəsna əhəmiyyət daşıyan ictimai-siyasi hadisə olduğunu nəzərə alaraq, müstəqillik illərində Azərbaycan Respublikasının keçdiyi zəngin inkişaf yolunda qazandığı parlaq nailiyyətlərin təbliğini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirminci ildönümü ölkəmizdə dövlət səviyyəsində təntənəli surətdə qeyd olunsun. 2. “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirminci ildönümü ilə bağlı Tədbirlər Planı” təsdiq edilsin. 3. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti nəzərdə tutulmuş tədbirlərin maliyyələşdirilməsini təmin etsin və bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin. İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Bakı şəhəri, 21 yanvar 2011-ci il.
2. “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirminci ildönümü ilə bağlı Tədbirlər Planı” təsdiq edilsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti nəzərdə tutulmuş tədbirlərin maliyyələşdirilməsini təmin etsin və bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о двадцатой годовщине восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики
18 октября 2011 года исполняется двадцатая годовщина восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики. Построение в течение этих лет демократического, правового и светского государства является историческим достижением нашего народа.
Начиная еще с 70-х годов прошлого века осуществленные в нашей республике в соответствии со стратегией великого сына Азербайджана Гейдара Алиева широкомасштабные программы, будучи направлены на формирование современного экономического потенциала, оживление социально-культурной жизни и возрождение национально-духовных ценностей, подготовили почву для обеспечения нашей будущей независимости.
Неизбежность распада СССР предоставила всем входившим в его состав независимым республикам возможность обрести независимость. Азербайджанская Республика, заявив принятым 18 октября 1991 года «Конституционным актом о независимости Азербайджанской Республики», что является правопреемницей Азербайджанской Демократической Республики, провозгласила на весь мир свою государственную независимость и суверенитет. В короткие сроки, будучи признанной странами мирового сообщества и Организацией Объединенных Наций, она стала субъектом международного права. Этот день вошел в нашу историю как день восстановления государственной независимости. Флаг, гимн и герб Азербайджанской Демократической Республики были приняты в качестве государственных атрибутов, а день ее образования – 28 мая стал отмечаться как День Республики.
Хаос в первые годы нашей независимости и противоречащая интересам народа политика, ослабление экономики и расхищение национальных богатств привели к глубокому политическому и социально-экономическому кризису. Новый политический курс, начавший формироваться в стране с июня 1993 года, предотвратил угрозу гражданской войны, положил конец сепаратистским тенденциям и способствовал реализации политики Гейдара Алиева по государственному строительству.
Подписанный в 1994 году «Контракт века» предоставил возможность для реализации нефтяной стратегии Азербайджана и обеспечил успешное осуществление крупномасштабных проектов в Каспийском бассейне. Начало функционирования нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан в 2006 году и газопровода Баку-Тбилиси-Эрзурум в 2007 году стало большим стратегическим успехом и решающим фактором на пути интеграции Азербайджана в мировую экономику.
С принятием в 1995 году Конституции независимого Азербайджана сформировалась необходимая правовая база для государственного строительства в стране. Концепция внутренней и внешней политики нашей страны была построена в соответствии с нормами международного права. В течение этих лет в Азербайджане по всем направлениям успешно осуществлялся процесс государственного строительства, были обогащены традиции государственности.
Наша республика, завершившая переходный период, сегодня является страной, определяющей направления своей стратегии долгосрочного развития. Находясь на ведущих местах в мировом масштабе по темпам экономического роста, Азербайджан известен как страна-реформатор. В нашей республике обеспечены подъем нефтяного и ненефтяного секторов, гармоничное развитие диверсифицированной экономики. Из года в год растут внутренний валовой продукт, бюджет и валютные резервы. Возникают сильный класс предпринимателей и средний слой. Обеспечена энергетическая безопасность Азербайджана. Формируется новая инфраструктура, сдаются в эксплуатацию международные аэропорты, строятся тысячи километров дорог и современные мосты. Сдан в эксплуатацию водопровод Огуз-Габала-Баку, являющийся объектом важного социального значения. В связи с возрождением исторического Шелкового пути реализуются такие крупномасштабные стратегические проекты, как железная дорога Баку-Тбилиси-Карс и строительство нового порта.
В Азербайджане с большим успехом идет процесс строительства армии. Укрепляются уровень профессиональной подготовки, материально-техническая база и боеспособность наших Вооруженных сил. В стране развивается оборонная промышленность, осуществляется проект, связанный с нашим первым искусственным спутником. Достигнутые в области информационно-коммуникационных технологий успехи создают прочную основу для строительства информационного общества.
Большие успехи достигнуты в рамках программы развития регионов. Ярким показателем масштаба достижений в образовании, здравоохранении, культуре и социальной жизни являются сотни построенных школ, создаваемые медицинские учреждения, обновляющиеся очаги культуры, музеи, парки, сооружаемые спортивные комплексы и олимпийские центры. Благодаря проводимой работе по благоустройству и созиданию сегодня наша столица принимает новый облик, год от года хорошеют наши города и районы. Обеспечена продовольственная безопасность нашей страны, открывшиеся новые рабочие места в несколько раз сократили уровень бедности.
Азербайджан добился многочисленных успехов в условиях все еще продолжающегося армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта. Несмотря на принятые международными структурами решения и резолюции, территориальная целостность нашей страны до сих пор не восстановлена. Требования Азербайджана в процессе переговоров заключаются в освобождении в рамках норм международного права захваченных земель нашей страны от оккупации и восстановлении территориальной целостности. Это решительная и неизменная позиция Азербайджана. В настоящее время у нас нет более важной задачи, кроме как положить конец оккупации захваченных земель нашей страны.
До урегулирования конфликта продолжает обеспечиваться социальная защита вынужденных переселенцев. Сегодня на территории Азербайджана не осталось палаточных городков. Для вынужденных переселенцев заложены новые поселки, построены дома, и работа в этом направлении продолжается.
Самый яркий результат нашего двадцатилетнего пути развития заключается в том, что сегодня Азербайджан уже является, в подлинном смысле слова, полностью независимой страной. Реализуемая в стране политика постоянно служит интересам азербайджанского народа.
В 2010 году в Азербайджане состоялось открытие площади Государственного флага, и был поднят самый высокий в мире флаг. Эта площадь стала символом пути развития, пройденного Азербайджаном за последние двадцать лет.
Государственная независимость Азербайджана стала для каждого гражданина нашей республики самым большим достоянием. Учитывая, что двадцатилетний юбилей восстановления государственной независимости Азербайджана является общественно-политическим событием, носящим исключительное значение в жизни нашей страны, в целях обеспечения пропаганды ярких успехов, достигнутых на содержательном пути развития, пройденном Азербайджанской Республикой в годы независимости, постановляю:
1.Торжественно отметить в нашей стране на государственном уровне двадцатую годовщину восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики.
2.Утвердить «План мероприятий в связи с двадцатой годовщиной восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики».
3.Кабинету Министров Азербайджанской Республики обеспечить финансирование предусмотренных мер и решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.