Milli Təhlükəsizlik Naziri Eldar Mahmudov Polşada səfərdə olmuşdur
Azərbaycan Respublikasının milli təhlükəsizlik naziri, general-leytenant Eldar Mahmudov Polşa Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Bürosunun rəisi Vladislav Staşiakın dəvəti ilə aprelin 17-19-da bu ölkədə rəsmi səfərdə olmuşdur.
Səfərin ilk günü Eldar Mahmudovun Polşa Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Bürosunun rəisi Vladislav Staşiak ilə görüşü olmuşdur. Vladislav Staşiak həmkarı Eldar Mahmudovun bu səfərinin təhlükəsizlik sahəsində Polşa və Azərbaycan arasında münasibətlərin daha da inkişaf etməsində böyük önəm daşıdığını söyləmişdir.
Səmimi və mehriban qarşılandığına, yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən Azərbaycan Respublikasının milli təhlükəsizlik naziri Eldar Mahmudov ölkəmizdə aparılan demokratik islahatlar, təhlükəsizliyin təmin olunması, beynəlxalq terrorçuluqla, narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi, qanunsuz miqrasiya və transmilli mütəşəkkil cinayətkarlığın digər təhlükəli təzahürləri ilə mübarizə sahəsində görülmüş işlər, eləcə də regionda gedən proseslər, reallıqlar, yeni yanaşmalar barədə danışmış, Azərbaycanın beynəlxalq terrorçuluqla mübarizədə bundan sonra da fəal mövqedə duracağını qeyd etmişdir. Nazir Eldar Mahmudov, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun törətdiyi fəsadlar barədə ətraflı məlumat vermiş, təcavüz nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının işğal edilməsinin, nəzarət olunmayan həmin ərazilərdən gələn təhlükələrin nəinki Cənubi Qafqaz, habelə bütün Avropa üçün də ciddi təhdid doğurduğunu vurğulamış, münaqişənin beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində ədalətli həllinin vacibliyini bildirmişdir.
Görüşdə təhlükəsizlik sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılmış, qarışılıqlı maraq doğuran məsələlərin ekspertlər səviyyəsində davam etdirilməsinə dair razılıq əldə olunmuşdur. Təhlükəsizlik sahəsində başlanmış dialoqun davam etdirilməsi, ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədi ilə nazir Eldar Mahmudov həmkarı Vladislav Staşiakı Azərbaycana səfərə dəvət etmişdir. Dəvət qəbul olunmuşdur.
Həmin gün Polşa Prezidenti Lex Kaçinski Prezident sarayında Azərbaycanın milli təhlükəsizlik naziri Eldar Mahmudovu qəbul etmişdir. Polşanın dövlət başçısı Lex Kaçinski Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə dostluq əlaqələrini və hər iki ölkə rəhbərlərinin bir sıra mühüm beynəlxalq məsələlərdə ortaq mövqedən çıxış etdiklərini xüsusi vurğulamışdır. Lex Kaçinski Azərbaycanın regionun çox mühüm dövləti olduğunu və dost ölkənin beynəlxalq hüquq prinsiplərinə söykənən haqq işini bundan sonra da müdafiə edəcəyini bildirmişdir. Nazir Eldar Mahmudov Polşa Prezidentinə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını, habelə ölkəmizə olan dost və obyektiv mövqeyinə görə təşəkkürünü çatdırmışdır. Görüşdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin bütün istiqamətlərdə, ilk növbədə təhlükəsizlik sahəsində genişləndirilməsi mövzusunda faydalı fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Yüksək səviyyədə keçirilmiş səfər proqramı çərçivəsində nazir Eldar Mahmudov Vladislav Staşiakın müşayiəti ilə Polşanın mühüm mədəniyyət mərkəzi kimi tanınan Krakov şəhərinə gəlmiş, burada Malapolska voyevodası Yerji Müllerlə görüşmüşdür.
Milli təhlükəsizlik naziri Eldar Mahmudov şəhərin tarixi yerləri ilə tanış olmuşdur. Bundan sonra Eldar Mahmudov İkinci Dünya müharibəsində həlak olmuş insanların xatirəsinə Polşanın Osventsim şəhərində yaradılmış Memorialı da ziyarət edərək, önünə əklil qoymuşdur.

Министр Национальной Безопасности Эльдар Махмудов находился с визитом в Польше
По приглашению начальника Бюро национальной безопасности Республики Польша Владислава Сташяка 17-19 апреля министр национальной безопасности Азербайджанской Республики, генерал-лейтенант Эльдар Махмудов находился в этой стране с официальным визитом.
В первый день визита состоялась встреча Эльдара Махмудова с начальником Бюро национальной безопасности Республики Польша Владиславом Сташяком. Владислав Сташяк сказал, что визит его коллеги – Эльдара Махмудова представляет большое значение для дальнейшего развития отношений между Польшей и Азербайджаном в области безопасности.
Выразив признательность за теплый и дружественный прием, высокое гостеприимство, министр национальной безопасности Азербайджанской Республики Эльдар Махмудов рассказал о проводимых в нашей стране демократических реформах, работе, проделанной в области обеспечения безопасности, борьбы с международным терроризмом, незаконным оборотом наркотиков, незаконной миграцией и другими опасными проявлениями транснациональной организованной преступности, а также о протекающих в регионе процессах, реалиях, новых подходах, заявил, что Азербайджан и впредь будет занимать активную позицию в борьбе с международным терроризмом.
Министр Эльдар Махмудов также подробно проинформировал об армяно-азербайджанском, нагорно-карабахском конфликте, подчеркнул, что оккупация азербайджанских земель в результате агрессии, исходящие из этих неконтролируемых территорий угрозы представляют серьезную опасность не только для Южного Кавказа, но и для всей Европы, отметил важность справедливого урегулирования конфликта в рамках норм международного права.
На встрече были проведены обсуждения по расширению двустороннего сотрудничества в области безопасности, достигнута договоренность о продолжении на уровне экспертов обсуждений вопросов, представляющих взаимный интерес. В целях продолжения начавшегося диалога в области безопасности, расширения двустороннего сотрудничества министр Эльдар Махмудов пригласил своего коллегу Владислава Сташяка совершить визит в Азербайджан. Приглашение было с благодарностью принято.
В тот же день Президент Польши Лех Качиньский принял в Президентском дворце министра национальной безопасности Азербайджана Эльдара Махмудова. Глава Польского государства Лех Качиньский особо подчеркнул свои дружеские связи с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и что руководители обеих стран выступают по ряду важных международных вопросов с единой позиции. Лех Качиньский заявил, что Азербайджан является очень значимым государством региона, и что он будет и впредь защищать правое дело дружественной страны, опирающееся на принципы международного права. Министр Эльдар Махмудов передал Президенту Польши приветствия Президента Азербайджана Ильхама Алиева, а также его признательность за дружественную и объективную позицию по отношению к нашей стране. На встрече состоялся полезный обмен мнениями по всем направлениям отношений между двумя странами, в первую очередь на тему расширения связей в области безопасности.
В рамках программы визита, прошедшего на высоком уровне, министр Эльдар Махмудов вместе с Владиславом Сташяком посетил Краков, известный как важный культурный центр Польши, встретился здесь с воеводой Малопольского воеводства Ержи Мюллером.
Министр национальной безопасности Эльдар Махмудов ознакомился с историческими достопримечательностями города. Эльдар Махмудов также посетил Мемориал, созданный в польском городе Освенцим в память о погибших в годы Второй мировой войны, возложил к его подножию венок.