Vətəndaşlarin etibarindan sui-istifadə edərək külli miqdarda əmlak ələ keçirmiş dələduz yaxalanmişdir
Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin nazirliyin keçirdiyi əməliyyat tədbirləri nəticəsində, ayrı-ayrı vətəndaşların etibarından sui-istifadə etmə və aldatma yolu ilə dələduzluqla məşğul olan, 2007-ci ildə Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 178-ci (dələduzluq) maddəsi ilə başlanmış cinayət işi üzrə istintaqdan qaçıb gizləndiyinə görə Bakı Şəhər Nəsimi Rayon Polis İdarəsi tərəfindən barəsində axtarış elan edilmiş Bakı şəhər sakini, 1960-cı il təvəllüdlü Mürsəlova Meyxanım Baba qızı yaxalanmışdır.
Müəyyən edilmişdir ki, Meyxanım Mürsəlova 2007-ci ilin ortalarında Sabirabad rayonunun Kovlar kənd sakini Hüseyn Hüseynov ilə tanış olmuş, sonuncunun qardaşı Zaur Hüseynovun 1994-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Ermənistan Respublikası tərəfindən işğal olunmuş ərazilərinin azad olunması uğrunda gedən döyüşlərdə itkin düşdüyünü bildikdə bundan faydalanmaq məqsədi güdmüşdür. Meyxanım Mürsəlova özünü Mehriban Mehdizadə kimi təqdim edərək, Hüseyn Hüseynovun etibarını qazanmış və müharibədə itkin düşmüş qardaşının yerinin müəyyən olunması üçün onlara kömək edəcəyinə söz vermişdir.
Bundan sonra Meyxanım Mürsəlova itkin düşmüş şəxsin Sabirabad rayonunda yaşayan valideynləri və digər qardaşı ilə də tanış olmuşdur. Meyxanım Mürsəlova onlara Zaur Hüseynovun hazırda Ermənistan Respublikasında əsirlikdə olduğunu bildirmiş və onun guya əsirlikdən azad edilməsi üçün ailə üzvlərini aldadaraq 2007-ci ilin iyun ayından 2008-ci ilin may ayınadək ayrı-ayrı vaxtlarda külli miqdarda əmlaklarını ələ keçirib mənimsəmişdir.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci maddəsi ilə cinayət işi başlanılmış, işin bütün hallarının araşdırılması üçün istintaq tədbirləri davam etdirilir. Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi vətəndaşların nəzərinə çatdırır ki, Ermənistan Respublikasının ölkəmizə təcavüzünün nəticələrinin qurbanları olan əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş şəxslərin taleyinə aydınlıq gətirilməsi, habelə həmin soydaşlarımızın ailə üzvlərinin və qohumlarının belə hallara məruz qalmamaları üçün Dövlət Komissiyasının işçi qrupuna, yaxud Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinə müraciət etmələri məqsədəuyğundur. Ümumiyyətlə, bu növ cinayət əməllərindən zərər çəkmiş vətəndaşlardan 405-99-99 əlaqə telefonuna zəng etmələri xahiş olunur.

Задержана мошенница, которая, злоупотребляя доверием граждан, присвоила большое количество имущества
В результате проведенных Министерством национальной безопасности оперативных мероприятий задержана жительница города Баку Мурсалова Мейханым Баба гызы, 1960 года рождения, которая путем злоупотребления доверием отдельных граждан и обмана занималась мошенничеством, скрывалась от следствия по уголовному делу, возбужденному в 2007 году по статье 178 (мошенничество) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, в связи с чем была объявлена в розыск Управлением полиции Насиминского района.
Было установлено, что в середине 2007 года Мейханым Мурсалова познакомилась с жителем села Ковлар Сабирабадского района Гусейном Гусейновым и, узнав о том, что брат последнего Заур Гусейнов пропал без вести в боях за освобождение оккупированных Республикой Армения территорий Азербайджанской Республики, решила воспользоваться этим.
Представившись Мехрибан Мехтизаде, Мейханым Мурсалова вошла в доверие к Гусейну Гусейнову и обещала ему помочь в установлении места пропавшего без вести брата.
Вслед за этим Мейханым Мурсалова познакомилась с проживающими в Сабирабадском районе родителями и другим братом пропавшего без вести лица. Мейханым Мурсалова сообщила им, что Заур Гусейнов в настоящее время находится в плену в Республике Армения, и, якобы, для освобождения его из плена, обманывая членов семьи, с июня 2007 года по май 2008 года в отдельные времена присвоила их имущество в крупных размерах.
По факту было возбуждено уголовное дело по статье 178.3.2 Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, для изучения всех обстоятельств дела продолжаются следственные мероприятия.
Министерство национальной безопасности доводит до сведения граждан, что для выяснения судьбы военнопленных, заложников и пропавших без вести лиц, ставших жертвами агрессии Республики Армения против нашей страны, а также для того, чтобы члены семьи и родственники этих наших соотечественников не оказались в подобном положении, целесообразно обращаться в рабочую группу Государственной комиссии или в Международный Комитет Красного Креста. В целом, просьба к гражданам, пострадавшим от подобных преступных деяний, звонить по телефону 405-99-99.