Sonra Akademiyaya Döyüş bayrağının təqdim olunması mərasimi keçirildi. Bildirildi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2006-cı il 24 mart tarixli Fərmanı ilə Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin Heydər Əliyev adına Akademiyasının Döyüş bayrağı haqqında Əsasnaməsi və Döyüş bayrağının təsviri təsdiq olunmuşdur.
Azərbaycan Prezidenti, Ali baş komandan İlham Əliyev kursantları salamladı.
Ali baş komandan Döyüş bayrağını Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin Heydər Əliyev adına Akademiyasının rəisinə təqdim etdi. Akademiyanın rəisi Ziya Yusif-zadə Döyüş bayrağını qəbul edərək dedi:
- Cənab Prezident, Ali baş komandan, Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin Heydər Əliyev adına Akademiyasına verilən bu bayrağı göz bəbəyi kimi qorumağa, Vətənimizə, xalqımıza, onun sevimli oğlu cənab İlham Əliyevə ləyaqətlə xidmət etməyə and içirik.

Затем состоялась церемония вручения Академии Боевого знамени. Было отмечено, что Указом Президента Азербайджанской Республики от 24 марта 2006 года утверждены Положение о Боевом знамени Академии имени Гейдара Алиева Министерства национальной безопасности и описание Боевого знамени.
Президент Азербайджана, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев приветствовал курсантов.
Верховный Главнокомандующий вручил начальнику Академии имени Гейдара Алиева Министерства национальной безопасности Боевое знамя.
Начальник Академии Зия Юсифзаде, принимая Боевое знамя, сказал: -Господин Президент, Верховный Главнокомандующий, мы клянемся как зеницу ока беречь это знамя, врученное Академии имени Гейдара Алиева Министерства национальной безопасности, клянемся достойно служить Родине, народу, его любимому сыну господину Ильхаму Алиеву.