Həmin gün Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin Heydər Əliyev adına Akademiyasında “Şöhrət” muzeyinin də açılışı olmuşdur.Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev muzeyin rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdi.
Dövlətimizin başçısına məlumat verildi ki, ulu öndərə həsr olunmuş muzeyin zövqlə və müasir dizaynla tərtib edilmiş stendlərində 1998-ci il dekabrın 1-də Heydər Əliyevin Akademiyanın yaradılması haqqında imzaladığı Sərəncam, Akademiyaya Heydər Əliyevin adının verilməsi barədə Prezident İlham Əliyevin 2005-ci il 20 dekabr tarixli Fərmanı, müxtəlif fotoşəkillər, materiallar, ilk dəfə təqdim olunan arxiv sənədləri nümayiş etdirilir.
Burada ulu öndərin ömrünün 25 ilini həsr etdiyi xüsusi xidmət orqanlarındakı fəaliyyətinə dair guşə böyük maraq doğurur. Eyni zamanda, onun uşaqlıq, gənclik illərini, respublikaya rəhbərliyinin hər iki dövrünü əhatə edən fotoşəkillər, sənədlər və materiallarla da tanış olmaq mümkündür.
Muzeydə Heydər Əliyevin Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsində işlədiyi dövrə aid hərbi geyimi, kabinetində olan əşyalar, ona verilmiş hədiyyələr, mükafatlar, ümumiyyətlə, ulu öndərlə bağlı minə yaxın eksponat toplanmışdır. Bundan sonra da yeni sənədlərlə zənginləşəcək muzeydə ulu öndərimizin həyat və fəaliyyətini əks etdirən salon, rəsmi mərasimlərin keçirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş konfrans salonu, arxiv, fond fəaliyyət göstərir. Muzeydə xalqımızın ümummilli liderinin büstü də qoyulmuşdur.
Prezident İlham Əliyev muzeylə yaxından tanış oldu, ayrı-ayrı fotoşəkillərə, arxiv sənədlərinə, ümummilli liderimizin təltif olunduğu orden və medallara, əbədiyaşar Prezidentin iş otağının eksponatlarına maraqla baxdı.Muzeylə tanışlıqdan sonra dövlətimizin başçısı fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazdı:
“Heydər Əliyev muzeyinin eksponatları ulu öndərin həyat və fəaliyyətini çox dolğun şəkildə əks etdirir. Gənc yaşlarından öz taleyini təhlükəsizlik orqanları ilə bağlayan Heydər Əliyev ən yüksək zirvələri fəth etmişdir. Dünya şöhrətli siyasətçi, görkəmli dövlət xadimi bütün dünyada böyük hörmət qazanmışdır.
Müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi ölkəmiz üçün həlledici, taleyüklü anlarda həmişə cəsarət, müdriklik, vətənpərvərlik nümayiş etdirmişdir. Onun həyat və fəaliyyəti hamımız üçün örnəkdir. Müstəqil Azərbaycan Heydər Əliyevin şah əsəridir. Eyni zamanda, təhlükəsizlik orqanlarında işlədiyi dövr bizim üçün həmişə çox əziz idi. Ən kiçik vəzifədən Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsinin sədri vəzifəsinə yüksəlmiş, general rütbəsi almış ulu öndər Azərbaycanda təhlükəsizlik orqanlarının formalaşmasında və möhkəmlənməsində müstəsna rol oynamışdır.
Bu gözəl muzeyi yaradanlara öz təşəkkürümü bildirirəm. Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin bütün əməkdaşlarına dövlət maraqlarımızın qorunmasında yeni uğurlar arzulayıram.

В Академии имени Гейдара Алиева Министерства Национальной Безопасности состоялось открытие Музея Славы.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев разрезал ленту, символизирующую официальное открытие музея.
Глава нашего государства был информирован о том, что на оформленных со вкусом и с учетом современного дизайна стендах музея, посвященного великому лидеру, представлены подписанное 1 декабря 1998 года Гейдаром Алиевым Распоряжение о создании Академии, Указ Президента Ильхама Алиева от 20 декабря 2005 года о присвоении Академии имени Гейдара Алиева, различные фотоснимки, материалы, впервые обнародованные архивные документы.
Большой интерес вызывает уголок, повествующий о деятельности великого лидера в органах спецслужб, которым он посвятил 25 лет своей жизни. Кроме того, здесь экспонируются фотоснимки, документы и материалы, отражающие его детские, юношеские годы, оба периода руководства республикой.
В музее представлены военная форма, которую Гейдар Алиев носил, работая в Комитете государственной безопасности, находившиеся в его кабинете предметы, преподнесенные ему подарки, награды - всего около тысячи экспонатов. В музее, который и впредь будет пополняться документами, функционируют зал, посвященный жизни и деятельности нашего великого лидера, конференц-зал для официальных церемоний, архив, фонд. В музее также установлен бюст общенационального лидера нашего народа.
Президент Ильхам Алиев обстоятельно ознакомился с музеем, с вызвавшими его особый интерес фотоснимками, архивными документами, орденами и медалями, которыми был награжден наш общенациональный лидер, экспонатами из рабочего кабинета вечно живого Президента.
После посещения музея глава нашего государства оставил запись в Книге почетных гостей:
«Экспонаты Музея Гейдара Алиева полностью отражают жизнь и деятельность великого лидера. Гейдар Алиев, с юных лет связавший свою судьбу с органами безопасности, покорил высочайшие вершины. Всемирно известный политик, выдающийся государственный деятель снискал огромное уважение во всем мире.
В решающие, судьбоносные для нашей страны моменты он как Президент независимого Азербайджана всегда демонстрировал смелость, мудрость, патриотизм.
Его жизнь и деятельность служат примером для всех нас. Независимый Азербайджан – шедевр Гейдара Алиева. В том числе очень дорог нам период его работы в органах безопасности. Великий лидер, который прошел путь от рядового сотрудника до председателя Комитета государственной безопасности, получил звание генерала, сыграл исключительную роль в формировании и укреплении органов безопасности в Азербайджане.
Выражаю признательность создателям этого замечательного музея. Желаю всем сотрудникам Министерства национальной безопасности новых успехов в защите наших государственных интересов.